Reklama
 
Blog | Ludmila Sedláková

Zamyšlení nad přijímáním homeopatie veřejností

Nejprve několik zkušeností :

*
Nedávno jsem byla cosi kupovat a prodavačka se mi omlouvala za to, že je nevrlá, protože trpí velkými bolestmi hlavy… Nabídla jsem jí návštěvu poradny a tu se ozvalo od jiné přítomné zákaznice : „Do homeopatie už jsem nacpala spoustu peněz, a nefunguje to..“
*
Na kontrole, kterou jsem prováděla po dvouměsíční léčbě malé holčičky, její maminka hodnotila průběh léčby slovy : „Já si myslím, že ta homeopatie nezabírá“…. ( Ačkoli jsme odbouraly chronickou bronchitidu,kvůli které přišly… maminka chtěla všechno hned. )
*
V lékárně jsem byla kupovat homeopatika a vyslechla jsem rozhovor dvou maminek, které řešily, zda koupit Coldrex či Paragrippe…. „ Ta homeopatie nefunguje…“, opět jsem slyšela onu známou větu.
*
Moje obvodní lékařka, která ví, že se věnuji homeopatii, se mne zeptala, co že jsem to podala její pacientce s depresí, že je od té doby úžasně vitální. Sdělila jsem jí název léku a ona odpověděla : „ Budu ho tedy pacientům dávat , když to na depresi takto zabírá.“ Samozřejmě jsem jí řeka, že takto paušálně to nefunguje, ale stejně myslím, že to ta paní doktorka zkusí…Kolik lidí bude zase říkat, že je to na nic…..
************************************************************************

Vím, že většina z nás se s tímto názorem mnohokrát setkala a proč tomu tak je, většina homeopatů ví. Homeopatická osvěta se zdaleka nemůže rovnat osvětě alopatické. Homeopaté ve svých poradnách a ordinacích sice dělají, co mohou, ale proti farmaceutickým firmám a jejich kampaním za „ zdravý život bez bolavých kloubů, či za to, dát své dceři to nejlepší – očkování proti rakovině děložního čípku….“, je to bohužel málo.

Netrápím se už tím, že tolik lidí, kteří by mohli být relativně zdraví, nejsou a raději užívají alopatické medikamenty s řadou vedlejších účinků. Každý má ale svoji cestu a kdo chce, najde si řešení. Možnosti jsou.

Co mě ale trápí, je fakt, že lidé zahrnují homeopatii do jakési „množiny“. Pacientovi nezabere lék a v tu chvíli neúčinkuje celá homeopatie. A tento názor ho ovlivní natolik, že homeopatickou léčbu zavrhne a pomluví.
Kdyby tento přístup aplikovali pacienti i na medicínu, neumím si představit, co by se dělo…V ordinacích praktických lékařů by bylo prázdno. Chronicky nemocní pacienti by se už nemohli vracet, protože jejich nemoc trvá dál.
Ale ještě jsem neslyšela, že by někdo řekl : „ Celá medicína je špatná, nefunguje….“.
A jistě by to byl nesmysl.

Bohužel, pro homeopatii má mnoho lidí zcela jiná měřítka. Pokud kuličky nezaberou na první pokus, homeopatie je podvod, placebo….Ale cožpak pacienti, kteří po podání léku s řadou vedlejších účinků, po kterých je jim špatně, takto uvažují? Bohužel ne.
Zodpovědnost za jejich zdraví totiž leží na lékaři, ať on s tím něco udělá…. A moc málo lidí umí být za své zdraví zodpovědných. Je to totiž „dřina“ .

Ona dáma, o které jsem psala v úvodu, která do homeopatie „ nacpala“ spoustu peněz, nakonec skončila u mě v poradně. Trpěla chronickými záněty močového měchýře…Pět let se léčila alopaticky, samozřejmě snědla celou řadu antibiotik a chemoterapeutik, podstoupila ultrazvukové vyšetření, cystoskopii, vylučovací urografii, kalibraci s dilatací močové trubice a nakonec její plastiku.
Bezvýsledně.
Kdyby si tato dáma měla všechny úkony hradit, stálo by jí to víc, než 10 000 korun. A to už nemluvím o tom, jak nepříjemná a bolestivá tato vyšetření jsou.
Přesto si nejsem jista, zda by té prodavačce s bolestí hlavy řekla: „ Zkuste homeopatii. Do medicíny jsem nacpala desetitisíce a stejně nefunguje“. .
Poté dostala od nějakého „homeopata“ asi 5 tubiček různých léků, které denně střídavě užívala. Samozřejmě, tento přístup jí nepomohl….
Jen na okraj; tato paní u mne nakonec absolvovala homeopatické interview, zakoupila lék a je už 6 měsíců bez potíží. Celá záležitost ji nestála více pár stovek  a ani trochu to nebolelo.

Nebylo mým úmyslem kritizovat současnou medicínu či snad nedostatečnou homeopatickou osvětu. Chtěla jsem pouze připomenout, že zatímco k alopatické medicíně jsou lidé neuvěřitelně „ shovívaví“ , od homeopatie čekají zázraky ihned a pokud tomu tak není, je to špatně. I homeopatie má svá pravidla a postupy. Homeopaté jsou jenom lidé a mnohdy je třeba případu věnovat mnoho měsíců.
Proto nelituji času, který trávím tím, že se vše snažím pacientovi vysvětlit, zdůrazňuji nutnost spolupráce a trpělivost. Ti moudří pochopí, ostatní odpadnou a nebo se vyléčí na první pokus. A je docela dobře možné, že od nich nakonec uslyším něco ve smyslu : „ Já nevím, jestli mi ty kuličky pomohly, ono to nějak přešlo samo….“ .

Vzdávám tímto hold všem homeopatům, kteří pomáhají svým pacientům, odolávají všem „sysifosským“ invektivám a šíří homeopatii dál a dál. Po vyléčených atopických ekzémech a astmatu, po vyléčené epilepsii zvládnou i to, že si lékaři jejich „ slávu“ přivlastňují. Koneckonců, pacient je vyléčen, tak co si přát víc.
Věřím, že budoucnost dá homeopatii více prostoru, více pacientů a také spolupráci mezi lékaři a homeopaty.

Reklama